1. Uderzenia gorąca i napadowe pocenie się. Polegają one na nagle występującym, trwającym kilka minut rozszerzaniu się skórnych naczyń krwionośnych na głowie i klatce piersiowej. Towarzyszy temu uczucie podwyższonej ciepłoty. Bezpośrednio po wystąpieniu uczucia gorąca dochodzi do nadmiernego pocenia się.

2. Zaburzenia snu. Wiele kobiet sugeruje, że uderzenia gorąca utrudniają im zasypianie, budzą je w trakcie snu, prowadzą do bezsenności lub do nieefektywnego wypoczynku. Dolegliwością wtórną w stosunku do braku snu jest uczucie przewlekłego zmęczenia, które odbija się na całej aktywności życiowej kobiet. U kobiet z nasilonymi objawami uzupełnianie hormonów kobiecych poprawia jakość snu i eliminuje inne, pochodne tego dolegliwości.
3. Zanikowe zapalenie pochwy. W konsekwencji niedoboru estrogenów u kobiet, w kilka lat po menopauzie, błona śluzowa pochwy staje się cienka i mało elastyczna. Zmniejsza się także ilość wydzielanego śluzu szyjkowego – jest to jedna z przyczyn występowania uczucia suchości w pochwie. Zmiany te sprzyjają rozwojowi tzw. zanikowego zapalenia pochwy, które powoduje takie dolegliwości jak: świąd, upławy, bolesność przy współżyciu, czasami także krwawienia.

4. Wysiłkowe nietrzymanie moczu. W okresie klimakterium nasilają się problemy z kontrolą oddawania moczu, częstym problemem jest np. nietrzymanie moczu, nasilające się po zaprzestaniu miesiączkowania. Zmiany zanikowe w obrębie pęcherza i cewki moczowej stają się przyczyną częstych zmian zapalnych.

5. Stany depresyjne. Kobiety z silnymi objawami wypadowymi częściej miewają skłonności do depresji.

6. Choroba Alzheimera. Stwierdzono, że w trakcie występowania uderzenia gorąca dochodzi do nasilenia procesu obumierania komórek nerwowych, co wiąże się z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Oznacza to, że eliminacja objawów wypadowych może mieć znaczenie w profilaktyce tej choroby.

7. Zmiany skórne. Niewiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie w wyniku niedoboru żeńskich hormonów skóra staje się sucha, cienka, mniej elastyczna, co w miarę upływu lat jest coraz bardziej widoczne i wyraźnie niekorzystnie wpływa na wygląd zewnętrzny.

8. Problem osteoporozy. Estrogeny są także regulatorem gospodarki kostnej. Niedobór estrogenów po menopauzie sprzyja powstawaniu nieprawidłowych zmian w budowie kości, co określane jest terminem „osteoporoza”. Proces ten polegający na zmniejszeniu gęstości kości rozpoczyna się już w pierwszych latach po menopauzie, w późniejszych – ulega przyspieszeniu. Kości stają się mniej wytrzymałe. Postępująca osteoporoza prowadzi do zmian zwyrodnieniowych kości i stawów, bólów stawowych, częstych złamań, także samoistnych, bez uchwytnych przyczyn, bez urazów (tzw. złamania patologiczne).

9. Choroby układu krążenia. Późnym następstwem niedoboru hormonów jajnikowych jest także częstsze występowanie chorób układu krążenia. Estrogeny produkowane przez jajniki spełniają również funkcje ochronne w stosunku do naczyń krwionośnych – działają przeciwmiażdżycowo. Dlatego też po menopauzie, gdy brakuje estrogenów, kobiety równie często jak mężczyźni zapadają na chorobę niedokrwienną serca. Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiet po menopauzie są choroby układu krążenia. Dla porównania w krajach rozwiniętych na 100 zgonów kobiet po menopauzie, 45 jest wynikiem chorób układu naczyniowego, a 4 – raka sutka.

Żeńskie hormony płciowe – estrogeny – produkowane w prawidłowej ilości mają korzystny wpływ na stan psychiczny, skórę, kości i układ krążenia kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *