Najbardziej obiektywnym sygnałem rozpoczęcia okresu klimakterium jest zmiana rytmu miesiączkowania. Miesiączki występują nieregularnie, a w końcu ustają zupełnie. Towarzyszyć temu może szereg objawów. Objawy te są spowodowane niedoborem hormonów i określane są mianem objawów wypadowych.

Objawy wypadowe często o niewielkim nasileniu, występują u około 40% kobiet w piątej dekadzie życia, nawet u tych, które jeszcze dość regularnie miesiączkują. W okresie bezpośrednio poprzedzającym menopauzę, w trakcie występowania rzadkich i nieregularnych miesiączek objawy te nasilają się. W momencie wystąpienia menopauzy (ostatnia w życiu miesiączka) objawy wypadowe występują u 85% kobiet, 30% z nich ocenia je jako ciężkie. Jak wykazano w badaniach przeprowadzonych w Europie, naturalne tempo ustępowania objawów wypadowych u pacjentek nieleczonych hormonalnie jest bardzo powolne. Słabiej zaznaczone objawy wypadowe występują u 57% kobiet jeszcze 10 lat po menopauzie.

Istnieje grupa kobiet, u których do menopauzy dochodzi w wyniku operacji chirurgicznej, w tej grupie objawy wypadowe pojawiają się już w kilka, kilkanaście dni po usunięciu jajników; zwykle występują one nagle i są bardzo nasilone.

Wiele kobiet w okresie klimakterium uskarża się na następujące dolegliwości, (objawy wypadowe):
– uderzenia gorąca i napadowe pocenie się,
– zaburzenia snu,
– nerwowość,
– zmiany nastroju,
– trudności w koncentracji,
– gorsza pamięć,
– skłonność do płaczu,
– zmniejszenie popędu płciowego,
– bóle głowy,
– ogólnie gorsze samopoczucie i mniejsza chęć do życia.

Nasilenie objawów wypadowych zależy od wielu czynników:

– wieku wystąpienia menopauzy
– masy ciała
– palenia papierosów (występuje wcześniej i są bardziej nasilone u kobiet palących papierosy)
– aktywności fizycznej
– stanu zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *